Batı’nın bize saldıracağını biliyoruz: Dik duracağız

İsrail ile ticaretin durdurulmasındaki amaçlarının ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amacımız Netanyahu hükümetini ateşkese zorlamaktır” dedi. Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde MÜSİAD Yönetim Kurulu’nu kabul ettiği toplantıda bir konuşma yaptı. İş dünyasına, “Dik duracağız, mazlumların davasının yanında olacağız.” ifadeleriyle çağrı yapan Erdoğan, “İsrail ile ticaretin durdurulması kararımızla birlikte Batı’nın bizim üzerimize nasıl saldıracağını çok iyi biliyoruz” dedi.

DÜNYADA İLK SIRADAYIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: “MÜSİAD asrın felaketini yaşadığımız 6 Şubat depremlerinden sonra da milletimiz için seferber olmuştur. MÜSİAD gibi sorumluluk duygusuyla hareket eden kuruluşlarımız desteğiyle yaralarımızı süratle sarıyor. Türkiye, Gazze’ye gönderdiği 50 bin tona yaklaşan insani yardım malzemesiyle dünyada ilk sıradadır. İsrail’i ateşkese zorlamak amacıyla ticari olarak biliyorsunuz bazı tedbirler aldık. İlk etapta 54 ürün grubuna ihracat kısıtlaması getirdik. Dünden itibaren tüm ürünleri kapsayacak şekilde İsrail ile ihracat ve ithalat işlemlerini durdurduk.”

DÜŞMANLIK VE KAVGA PEŞİNDE DEĞİLİZ

“Biz bölgemizdeki hiçbir ülkeyle düşmanlık ve kavga peşinde değiliz. Her fırsatta ifade ettiğim gibi biz coğrafyamızda çatışma görmek istemiyoruz. Barış, refah ve istikrar içinde yaşamak istiyoruz. Aldığımız bu kararla Batı’nın bizim üzerine nasıl saldıracağını çok iyi biliyoruz. Ama ben şu anda MÜSİAD şahsında tüm Türk iş adamlarına şunu söylüyorum: Dik duracağız ve bileceğiz ki önümüzdeki yol mazlumların yanında yer alma yoludur. Bu bazı sıkıntılara neden olabilir diyorlar bana. Ben de diyorum ki biz bütün sıkıntıları giderecek tek gücün Allah olduğuna inanıyoruz. Biz doğru olanı yaptığımızın şu anda farkındayız.”

DİĞER ÜLKELERE DE ÖRNEK TEŞKİL EDECEK

“Bizim burada tek bir gayemiz var. Netanyahu yönetimini ateşkese zorlamaktır. Ateşkes ilan edildiği durumda amaç zaten hasıl olacaktır. Türkiye’nin bu hamlesi mevcut tablodan rahatsız olan diğer ülkelere de örnek teşkil edecektir. Son 1 yılda ülkemiz ekonomisini zorlayan üst üste 3 seçim yaşadık. Rekabet dozu yüksek geçen seçim marotunu milletimizi, ekonomimizi ve iş dünyamızı yormuştur. 1 Nisan sabahı itibarıyla seçim gündemini tamamen geride bırakmış olduk. Türkiye’nin önünde 4 yıllık hazine değerinde seçimsiz süreç var. 4 yıllık sürede ekonomideki sıkıntılarımızın çözümü başta olmak üzere asıl gündemimize odaklanabileceğiz. OVP ve 12. kalkınma planını geçen sene kamuoyuyla paylaşmıştık.”

Siyasette yumuşama dönemi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile görüşmesine ilişkin “Genel başkan olduktan sonra böyle bir ziyareti kendisinin gerçekleştirmiş olması iktidar ve ana muhalefet arasında aslında olumlu bir gelişme oldu. Bundan önceki süreçlerde bu tür maalesef adımlar atılmıyordu. Bu adımın atılmasıyla siyasetin ülkemizde çok daha yumuşama dönemine girdiğini görüyoruz.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar’da Çilehane Camii’nde kıldığı cuma namazının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

TÜRK SİYASETİNİN BUNA İHTİYACI VAR

Erdoğan, şunları söyledi: “Bu adımın atılmasıyla siyasetin ülkemizde çok daha yumuşama dönemine girdiğini görüyoruz. Ben de Özgür Bey’e ilk fırsatta böyle bir ziyaretin karşılığını yapacağımı söyledim ki Türkiye’nin, Türk siyasetinin buna ihtiyacı var. İlk fırsatta bu ziyareti gerçekleştirerek Türkiye’de siyasetin yumuşama sürecini başlatalım istiyorum. Bu adımı da atacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x